PROJEKT ' INKULTURACIJA ZNANOSTI U DRUŠTVU'

Autor: Dunja Sjeverac, 6. 11. 2017.

U sklopu projekta ' Inkultaracija znanosti u društvu' profesori sa Priroslovno matematičkog fakulteta održali su dva predavanja za naše učenike viših razreda. Prof. Dr.sc. Ines Vlahović sa Zavoda za teorijsku fiziku održala nam je 4.12. predavanje na temu 'Biofizika' dok smo 7.12. slušali predavanje od Doc.dr.sc. Nikola Poljak sa Zavoda za eksperimentalnu fiziku na temu 'Kako smo pravili atomsku jezgru od antimaterije'.

Od ove školske godine ulazimo u suradnju sa Hrvatskim fizikalnim društvom te u našu školu dovodimo profesore s Fizičkog odsjeka Priroslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu kao goste predavače. Izabrane su šest tema odn. konkretnih aktivnosti, od kojih će se neke odvijati u okviru posjeta učenika laboratorijima na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, a druge će se sastojati od predavanja u školama.

Pozvani su svi zainteresirani učenici viših razreda (šestih, sedmih i osmih razreda), učitelji i roditelji. Nadamo se dobrom odazivu i da će teme goditi uhu slušača.

Predavanja će se odvijati u kabinetu fizike.

Što o projektu govore sami autori?

Tih sedam prijedloga su u stvari sedam priča, koje će pričati netko kome su one bile osobno važne u životu.Glavna ciljana skupina su učenici u školama kojima prirodne znanosti nisu životni odabir. Ti učenici predstavljaju veliku većinu budućeg hrvatskog društva, upravo one slojeve u kojima znanost sada nije integrirana na spoznajnoj razini, nego eventualno samo na popularnoj.

Glavni je cilj aktivnosti ugradnja elementarne ali točne predodžbe o vrhunskim istraživačkim naporima u formaciju identiteta učenika, a putem održavanja veza između nastavnika fizike u školama i istraživanja fizike na fakultetu. Naša je želja da učenici upiju spoznaju o znanstveno-istraživačkoj aktivnosti kao dio svojeg kulturnog identiteta, slično kao što djeca u pomorskom kraju doživljavaju priče pomoraca.

Osnovna škola Većeslava Holjevca Zagreb / Siget 23, HR-10000 Zagreb / www.os-vholjevca-zg.skole.hr / ured@os-vholjevca-zg.skole.hr