Intervju s profesoricom Pongrašić

Autor: Mate Milas, 30. 1. 2017.

Možete li nam reći nešto o sebi? Gdje ste odrasli? Što ste studirali?

Zovem se Ema Pongrašić. Profesorica sam francuskog jezika u OŠ V. Holjevca i u Alliance française (školi francuskog jezika). Prvih 10 godina svog života živjela sam u Zaprešiću, a zatim sam preselila na Jarun.

Studirala sam francuski i ruski jezik na Filozofskom fakultetu, ali francuski mi je uvijek išao puno bolje!

Što vam smeta u radu? Što vas veseli?

U radu u školi mi najviše smeta kada učenici brbljaju i ne prate ono što pokušavam objasniti, a kasnije se bune kako im ništa nije jasno!

S druge strane, volim kada djeca imaju pitanja vezanih uz nastavu i kada nakon mog objašnjenja napokon shvate i razumiju neki dio gradiva. To me baš veseli!

Čuli smo da ste na Interliberu dobili nagradu za najbolju slikovnicu. Možete li nam reći više o tome?

Slikovnica koja je dobila nagradu zove se O ZMAJU KOJI JE VOLIO CVIJEĆE i priča priču o jednom dobrom zmaju i zločestoj princezi. Inspiraciju sam dobila gledajući neki crtić gdje je zmaj po stoti put bio prikazan kao zlikovac te sam odlučila pokazati da situacija može biti skroz obrnuta, da nisu svi zmajevi zločesti, kao ni sve princeze divne i drage! Nagrada „Ovca u kutiji“ koja mi je dodijeljena bila je veliko iznenađenje i još veća sreća!

Pišete li samo slikovnice ili pišete i romane?

Zasad pišem samo kratke priče i slikovnice, no tko zna što me čeka u budućnosti.

Pišete li knjige samo za djecu ili pišete i za odrasle?

Do sada sam pisala samo za djecu jer sam njima stalno okružena i s djecom se ponekad lakše poistovjetim nego s odraslima.

Volite li pisati u svojoj sobi, u parku, u kafiću…?

Najviše se volim zavaliti u svoj krevet, u svojoj sobi i pisati na laptopu.

Kad ste počeli pisati?

„Službeno“ sam počela pisati sa 17 godina, no i prije tog sam uživala u pisanju školskih sastavaka i zadaćnica.

Saznali smo da su vam roditelji književnici, je li vas i to potaknulo na pisanje?

Da, naravno, jer sam oduvijek bila okružena piscima i knjigama te mi je i samo pisanje bilo nešto sasvim prirodno.

Kako ste našli vremena za pisanje uz to da radite i kao profesorica?

Istina je da nemam puno vremena, ali ako mi se u glavi pojavi neka ideja, na brzinu je zapišem da ne zaboravim, i onda je pretvorim u priču kad naiđe neki produljeni vikend, praznici ili malo više slobodnog vremena.

Najdraži film, grupa, knjiga?

Najdraži film: Mala miss Amerike

Najdraža vrsta glazbe: ska

Najdraža knjiga: Neil Gaiman: Zvjezdana prašina

Razgovarale: Petra Jureta, Filipa Matošić i Lisa Radičević, 5.a