Gornjogradske priče

Autor: Tatjana Vugriniček Dobrijević, Nevenka Antolić, 30. 4. 2014.

U petak 25. 4. 2014. treći su razredi sa svojim učiteljicama sudjelovali u edukativnom, interaktivnom, kostimiranom obilasku zagrebačkog Gornjeg grada. Kroz kazališnu igru i kostimirane likove, dvoje glumaca nas je upoznalo sa srednjevjekovnom prošlošću grada.

Pravo iznenađenje bilo je odijevanje u kostime obrtnika, podjela u cehove i dodjeljivanje cehovskih zastava. Upoznali smo se s razlikama obrtničkog Gradeca i biskupskog Kaptola kroz priču o Krvavom mostu i potoku Medveščak.

U ulici Dverce čekao nas je kralj Bela IV. i dodijelio nam Zlatnu bulu. Upoznao je nas, građane Gradeca, s našim povlasticama i dužnostima.

Pokraj kule Lotrščak dočekala nas je Manduša, glavni lik povijesnog romana „Kći Lotrščaka“, književnice Marije Jurić Zagorke. Legendu o postanku imena Zagreb ispričala nam je kroz kratku lutkarsku predstavu.

Na Katarininom trgu presreo nas je pater Petar Vragović. On nas je upoznao s crkvom svete Katarine, prvom zagrebačkom gimnazijom, Klovićevim dvorima. Vidjeli smo i najstariju zagrebačku ljekarnu.

Kod Kamenitih vrata upoznali smo Magdu Paprenjarku, jednog od glavnih likova romana „Zlatarevo Zlato“ Augusta Šenoe. Vidjeli smo kip Dore Krupićeve, čudotvornu sliku u zavjetnoj kapelici Majke Božje. Čuli smo i priču o buzdovanima na krovu koji su bili postavljeni kako bi vješticama spriječili ulazak u Gradec.

Magda nas je odvela do Trga svetog Marka, gdje nas je dočekao Petrica Kerempuh. On nam je pričao od trgovanju, javnom kažnjavanju, o stradanjima kmetova i okrutnom smaknuću Matije Gupca, čiju smo kamenu glavu vidjeli na uglu Markovog

trga i Ćirilometodske ulice.

Našu šetnju kroz povijest Gradeca smo završili u Meštrovićevom muzeju gdje smo se okrijepili, pogledali crteže, reljefe i skulpture,  sudjelovali u kvizu znanja, prisustvovali kreativnoj umjetničkoj radionici starih obrta. Za uspomenu na Gornjogradske priče,  osim prekrasnih dojmova, sa sobom smo ponijeli kožne narukvice iz obrtničke radionice.

Tatjana Vugriniček Dobrijević

Osnovna škola Većeslava Holjevca Zagreb / Siget 23, HR-10000 Zagreb / www.os-vholjevca-zg.skole.hr / ured@os-vholjevca-zg.skole.hr