Međunarodni projekt European Studies

Autor: Mate Milas, 10. 3. 2014.

Razgovor s prof. Višnjom Grahovac

Jeste li primijetili zanimljiv pano u holu naše škole? Na njemu su radovi učenika na engleskom jeziku. Da bismo više saznali o projektu, razgovarali smo s profesoricom engleskog jezika Višnjom Grahovac.

O kakvom je projektu riječ?

To je međunarodni projekt European Studies, koji je pokrenula Republika Irska, a u našoj školi se provodi od 1996. god. Provodi se kroz suradnju naše škole sa školama iz različitih europskih zemalja.

Na koji se način projekt provodi?

Učenici izmjenjuju radove na engleskom jeziku vezane uz svoj život. Teme su raznolike, npr. , „Moj profil“, „Moja škola“, „Moje slobodno vrijeme“, „Moj stil odijevanja“, „Praznovjerja“ itd. Osim toga, razmjenjuju se čestitke povodom Božića i Uskrsa.

Koja je svrha projekta?

Svrha projekta jest upoznavanje učenika s kulturom i civilizacijom ostalih europskih zemalja, ukazivanje na različitosti, razvijanje tolerancije, druženje, razvijanje jezične kompetencije.

Koje su države uključene u projekt?

U projekt su svake godine uključene škole iz različitih zemalja. Ove godine razmjenjujemo radove sa školama iz Finske, Njemačke, Sjeverne Irske, Republike Irske i Rumunjske.

Kako učenici prihvaćaju projekt?

Učenici su iznimno zainteresirani, vole se dopisivati sa svojim vršnjacima i razmjenjivati iskustva.

Od kojeg razreda djeca mogu biti uključena u projekt?

U projekt se mogu uključiti svi učenici od 5. do 8. razreda. Ove su godine uključeni učenici 5.a i 5.b razreda.

Koliko djece otprilike sudjeluje?

U našoj školi ove godine sudjeluje oko 30 učenika.

Postoje li u sklopu projekta nekakva putovanja?

Razmjena djece nije uključena u projekt, ali se voditelji programa sastaju jedanput godišnje u Irskoj ili u Belgiji kako bi razmijenili iskustva i dogovorili teme za sljedeću godinu.

Razgovarale: Korana Bugarinovski i Mia Belančić, 5.a

Osnovna škola Većeslava Holjevca Zagreb / Siget 23, HR-10000 Zagreb / www.os-vholjevca-zg.skole.hr / ured@os-vholjevca-zg.skole.hr